Gradovi i općine 22.07.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 12:48.

ČAKRA: Dokle na gradskoj "sisi"?

Grad Čakovec objavio je izvješća o poslovanju poduzeća u 2013. godini čiji je osnivač, između ostalih, i ono Razvojne agencije Čakra čija je osnovna djelatnost priprema i provedba projekata s ciljem dobivanja bespovratnih sredstava iz razvojnih programa i fondova Republike Hrvatske i Europske unije, stručna pomoć malom i srednjem poduzetništvu, poljoprivrednoj djelatnosti i ruralnom razvoju…

I prošlu je godinu spomenuta agencija završila s negativnim financijskim rezultatom. Po onome što se može iščitati iz izvješća koje potpisuje vršiteljica dužnosti direktorice Damira Vresk, osim pružanja savjetodavnih usluga poduzetnicima, Čakra je s nekoliko slovenskih institucija bila partner u  dva europska projekta iz IPA programa čija je provedba započela još 2011. godine, a završila prošle. Nazivi su im Mura-Drava bike i Brodari ideja preko Mure, a sveukupne su vrijednosti veće od 2,000.000 eura. No, premda su formalno završeni, Vresk ističe kako Zajedničko tehničko tajništvo koje je nadziralo projekt još uvijek partnerima, pa tako ni Čakri, nije povratilo sredstva koja su utrošili na provedbu projekta.

- To nam predstavlja velik problem i uzrokuje poteškoće u poslovanju, navodi Vresk.

Agencija je za dvojicu poduzetnika iz poljoprivrednog sektora pripremila i projekte financirane iz IPARD programa, ukupne vrijednosti od oko 15,000.000 kuna, a ove godine, kao jedan od partnera, nastavila i s projektima iz IPE - njih ukupno četiri, vezanima uz poljoprivredu, turizam i zaštitu okoliša. Jedan projekt agencija provodi i s Dječjim vrtićem Čakovec, a odnosi se na romsku nacionalnu manjinu. U suradnji s gradskom upravom Čakovca, Čakra je revidirala i prioritetne projekte za grad te ih na temelju javnog poziva dostavila ministarstvima u bazu potencijalnih projekata čija bi se provedba mogla financirati iz europskih fondova. U „bazi“ su se tako našli projekt izgradnje vanjskog bazenskog kompleksa Gradskih bazena „Marija Ružić“, zatim  izgradnja Centra za odgoj i obrazovanje, sportske dvorane OŠ Ivanovec, komunalno opremanje romskog naselja Kuršanec i revitalizacija užeg centra grada Čakovca s rješavanjem prometa u mirovanju.

Projekata ima, no…

I dok se projekti taksativno pobroje i zbroje projekti te uzme u obzir činjenica da u Čakri radi ukupno pet djelatnika, „bilanca“ ni ne zvuči toliko loše. No, Čakra, inače osnovana 2007. godine, godinu redovito završava s gubitkom.

U brojkama, ukupni prihodi iznosili su 955.902 kune (s time da od tog iznosa 350.000 kuna predstavlja dotaciju iz gradskog proračuna), a rashodi 1,196.988 kuna.

Može li se negativan rezultat unedogled pravdati činjenicom da provoditelji projekata pri njihovoj realizaciji moraju dati svoj novac koji im se tek nakon dužeg razdoblja (za jedan su, primjerice, čekali 19 mjeseci) refundira? Kad je riječ o rashodima, najviše je utrošeno na „osoblje“ - 566.711 kuna, potom  326.187 kuna na „izvanredne rashode“ koji predstavljaju storno priznatih prihoda budućeg razdoblja iz 2012. godine za projekte koji su naplaćeni u 2013. godini te na „materijalne troškove“ koji su ostvareni su u iznosu od 218.225 kuna. Na neto plaće i nadnice zaposlenih utrošeno je 342.409 kuna, po čemu ispada da je prosječna plaća po zaposlenom iznosila 5.706 kuna.

Podsjetimo, čakovečki gradonačelnik Stjepan Kovač nedavno je, o čemu smo pisali, najavio da će Čakru raspustiti, odnosno likvidirati kao trgovačko društvo, a djelatnici će na istim poslovima raditi pod „okriljem“ gradske uprave. 

Velimir Kelkedi

Izvor: 3090