Kultura i prosvjeta 09.05.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 12:44.

Na izvoru identiteta Međimurja

Polovicom veljače ove godine potpisan je Ugovor o poslovnoj suradnji Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu (IHJJ) i Grada Čakovca kojim je definirano osnivanje podružnice Instituta u Čakovcu. Institucija je s radom započela 1. ožujka u zgradi Učiteljskoga fakulteta, a voditeljicom je imenovana doc. dr. sc. Ines Virč iz Zasadbrega koja je svakodnevno putovanje i radne dane u Zagrebu zamijenila onima u Čakovcu.
Primarna je zadaća Podružnice Instituta istraživanje mjesnih govora i poddijalekata na području Međimurja, istraživanje povijesne i suvremene mikrotoponimije, izrada zemljovida prema rezultatima terenskih istraživanja, usustavljivanje terenski prikupljene dijalektološke i onomastičke građe te usporedba s ostalim dijelovima Hrvatske. Podružnica će se baviti i istraživanjem onomastike, frazeologije i dijalektologije u graničnom pojasu sa Slovenijom i Mađarskom.
Posebnost našega govornog područja zaslužuje istraživanje, zabilježbu i očuvanje paradigme identiteta, o čemu smo razgovarali s Ines Virč koja je po diplomi kroatistike i slavistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu upisala Poslijediplomski studij lingvistike, smjer kroatistika. Od 2005. godine radi u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu, isprva na projektu Hrvatski jezični atlas. Dvije godine kasnije, posvetila se projektu Digitalna obradba hrvatske narječne građe, a 2008. Onomastičkim i etimologijskim istraživanjima hrvatskoga jezika.
Doktorski rad na temu Toponimija gornjega Međimurja obranila je 2012. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a lani u veljači Nacionalno vijeće za znanost izabralo ju je u znanstveno zvanje znanstvenoga suradnika u znanstvenom području humanističkih znanosti - polje filologija. Početkom ove godine održala je nastupno predavanje radi izbora u naslovno znanstveno-nastavno zvanje docenta za znanstveno područje humanističkih znanosti, znanstveno polje filologije, znanstvena grana kroatistika, a u ožujku 2014. postala je docenticom.
Znanost iziskuje posvećenost
Uz pretpostavku da je pred njom opsežan posao, Ines Virč smo za list Međimurje pitali čemu će se prvo posvetiti?
- U IHJJ-u u Zagrebu i dalje radim na Odjelu za onomastiku i etimologiju čija je voditeljica dr. sc. Ankica Čilaš Šimpraga. U dogovoru s njom i ravnateljem Instituta dr. sc. Željkom Jozićem, izrađen je trogodišnji hodogram za Podružnicu Čakovec. Kako sam 2009. godine obranila kvalifikacijski rad s temom Hidronimija Međimurja, predviđeno je da se do kraja ove godine završi, a možda na Svjetski dan voda, 22. ožujka 2015. godine i predstavi knjiga o imenima voda u Međimurju, tako da trenutno na terenu provjeravam hidronimijsku građu. Isto tako, dosad imam prikupljeno i djelomično obrađeno više od 1.000 frazema, a frazeološku građu i dalje prikupljam.
S kim surađujete u svom radu, a s kim je poželjno da u podružnici Instituta uspostavite suradnju?
- Prvenstveno surađujem s onomastičarima, dijalektolozima i etimolozima, tj., jezikoslovcima općenito, kako na području Hrvatske, tako i izvan granica. Važno je istaknuti kako pristup dijalektološkim i onomastičkim istraživanjima mora biti interdisciplinaran. Znanstvenici s područja geografije, kartografije, geodezije, povijesti, etnologije, demografije, arheologije, antropologije i dr. svojim istraživanjima pridonose, primjerice, ispravnome tumačenju pojedinoga toponima, preciznoj ubikaciji i sl. Dakle, surađujem i s kartografima, geodetima, povjesničarima i etnolozima, a kad je antroponimija u pitanju, osim s ispitanicima na terenu, prijeko nam je potrebna suradnja s arhivima i matičnim uredima.
”Profesorske vode”
S obzirom na to da ste stekli nastavno zvanje docenta, jasno je da se namjeravate posvetiti i ulozi predavača.
- Veseli me što kao vanjski suradnik radim i na čakovečkom Odsjeku Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ta mi je suradnja, uz znanstveno napredovanje na IHJJ-u, omogućila paralelno i nastavno napredovanje. Tako, uz znanstveno zvanje znanstvenoga suradnika, imam i nastavno zvanje docenta. Dakle, plivam i u „profesorskim vodama“ i volim i taj dio svojega posla. Trenutno su mi najzanimljiviji satovi metodičkih vježbi u Trećoj osnovnoj školi u Čakovcu na kojima se na neki način vraćam u djetinjstvo i u svoje osnovnoškolsko obrazovanje.
Aleksandra Ličanin

Izvor: 3080