Gradovi i općine 30.07.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 12:48.

"Nemojmo se olako odreći obiteljskog srebra"!

Predsjednik Županijskog odbora HDZ-a Međimurja Darko Horvat prošle je srijede, dan uoči sjednice Skupštine Međimurske županije, održao konferenciju za novinare na kojoj je izrazio podršku te stranke daljnjem razvijanju projekta izgradnje Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Piškornica u sadašnjem obliku, odnosno tome da Međimurska županija ne prodaje svoj vlasnički udio u trgovačkom društvu Piškornica d.o.o.

- Ni SDP ni HNS ne sagledavaju buduću ekonomsku korist za cijelu regiju, pa i Međimurje od Centra. To je projekt koji se ni s čim ne kosi i potpuno je kompatibilan sa svime što već danas u Međimurskoj županiji rade trgovačka društva koja se bave zbrinjavanjem otpada. Centar neće „donijeti“ zatvaranje radnih mjesta, već baš suprotno, a s obzirom na karakter investicije, vlasnički udio Županije od 22 posto u budućnosti se može pretvoriti u milijunski dobitak, rekao je uvodno Horvat.

List Međimurje nedavno je pisao, a isto je aktualizirano i na pretposljednjoj sjednici Skupštine Međimurske županije, o tome da je još krajem ožujka Skupština Koprivničko-križevačke županije donijela odluku o kupnji poslovnih udjela u Piškornici d.o.o. od Međimurske županije. Naša županija, međutim, odluku o prodaji nije donijela niti to, prema riječima župana Matije Posavca, namjerava učiniti - bez obzira što je spomenutom trgovačkom društvu dužna novac.

- Međimurska županija trgovačkom društvu Piškornica dužna je 430.000 kuna, a Koprivničko-križevačkoj županiji još 150.000 kuna za otkup zemljišta na lokaciji gradnje. No, to su minorna sredstva koja se jednostavno mogu osigurati u rebalansu proračuna, u odnosu na sve ono što možemo dobiti od Piškornice. Prodajom bismo se jeftino odrekli  „obiteljskog srebra“, tim više što novac za realizaciju čak 85 posto investicije možemo dobiti iz kohezijskog fonda Europske unije, istaknuo je Horvat, ujedno  podsjetivši da je čitav projekt ukupno vrijedan 100 milijuna eura (30 posto odnosi se na sanaciju postojećih deponija, a 70 posto na izgradnju centra u kojem će se zbrinjavati sav otpad iz 4 županije sjeverozapadne Hrvatske).

Horvat je nadalje skrenuo pažnju na činjenicu da je Hrvatska u poglavlju 27 (Okoliš) tijekom pregovora s Europskom unijom preuzela obvezu po kojoj do 2018. godine mora izgraditi ukupno 21 centar za gospodarenje otpadom. Među njima je, naravno, i Piškornica.

Spor 

vladajućih je politikantstvo

- Zadnjim izmjenama Zakona o zbrinjavanju otpada, otpad više nije komunalna, već tržišna djelatnost. Naše okruženje u tome vidi jako veliki biznis i ne mogu vjerovati da poduzetni Međimurci nisu za to da zarade na njegovom zbrinjavanju.

Stav HDZ-a je jasan. Nikakvog spora ne bi bilo da se ne radi o jednoj tipičnoj politikantskoj priči koja spori potrebu za Centrom i u kojoj danas u sukob dolaze dvije političke opcije koje i u državi (SDP, HNS) i u Međimurskoj županiji čine poziciju.

Nadmudrivanje i špekulacije na koji ćemo način vratiti dug mnogo su manje važne od samog projekta koji će donijeti višestruku korist. S druge strane, ista politička opcija na sjednici Vlade u lipnju predmetnu investiciju valorizirala je i proglasila strateškim projektom Republike Hrvatske. To je  dokaz da nema sinkronizacije između politike na nacionalnoj  i lokalnoj razini. Dojma smo da lokalna politika zbog svojih uskih interesa zanemaruje značaj projekta Piškornica, dodao je Horvat.

Na novinarsko pitanje o tome na kakve interese konkretno misli, odgovorio je kako postoje razmimoilaženja oko toga je li projekt potreban te da se u neformalnim razgovorima Piškornica poistovjećuje s Totovcem, odnosno, da se „ljude uvjerava da se njihove djelatnosti preklapaju i da će se Totovec zatvoriti“. Umjesto da se razvija nova priča o centru koji će otvoriti perspektivu i nova radna mjesta, zaključio je prvi čovjek međimurskog HDZ-a.

Velimir Kelkedi 

Izvor: 3090