Gradovi i općine 24.07.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 12:48.

Sa sjednice županijske skupštine

Pitanje nabavke školskih udžbenika za iduću školsku godinu bilo je i jedna od tema aktualnog sata sjednice Županijske skupštine održane u četvrtak. Ukazavši na tešku socijalnu situaciju mnogih Međimuraca, aktualizirao ga je vijećnik MDS-a Željko Pavlic.

- Međimurska županija u taj će se projekt uključiti. U kolikoj mjeri i na koji način - u ovom trenutku još nije poznato, rekao je župan Matija Posavec, podsjetivši da se o spomenutom nedavno raspravljalo i na sjednici Kolegija gradonačelnika i općinskih načelnika na kojoj je „dana inicijativa da u tome budemo svi zajedno“. 

Posavec je nadalje izvijestio da osnovne škole u Međimurju polazi oko 10.000 učenika, a još 4.700 srednje škole. Prosjek cijene udžbenika po učeniku je 1.000 kuna, pa bi to ukupno stajalo 10,000.000 kuna, a ako bi se pomoglo i srednjoškolcima, iznos se penje na 18,000.000 kuna.

- To je 50 posto izvornog prihoda proračuna Međimurske županije i to je apsolutno nemoguće unatoč svoj želji. Svim načelnicima općina i gradonačelnicima poslali smo dopis s molbom da dostave svoje prijedloge o tome na koji će način oni sufinancirati. Kad to bude poznato, izradit ćemo novu računicu i donijeti odluku o načinu i obliku sufinanciranja. Dat ćemo, ali još ne znamo koliko, obećao je župan. Naglasio je i da Međimurska županija jedina ima besplatan prijevoz srednjoškolaca, što je tek jedan u nizu sličnih programa koji predstavljaju nadstandard za koji se ukupno godišnje izdvaja oko 6 milijuna kuna proračunskog novca.

Darko Horvat: Nemojte misliti da ste Milan Bandić

Referirajući se na najavu sufinanciranja udžbenika, ali i projekt besplatnog prijevoza, vijećnik HDZ-a Darko Horvat županu je, međutim, u nastavku rasprave poručio neka ne umišlja da je Milan Bandić.

- Proračun grada Zagreba pune sve državne institucije, zato on može šakom i kapom dijeliti sve i svašta, prokomentirao je Horvat, upitavši Posavca kad će pristupiti izradi socijalnih kriterija temeljem kojih će netko moći  steći pravo na oslobođenje od plaćanja određenih obveza ili dobiti bespovratnu pomoć iz županijskog proračuna.

- Ne smatram se Milanom Bandićem, ne daj Bože, niti namjeravam provoditi politiku koja se provodi u Zagrebu. No, zajedno sa svojim suradnicima, želim da Županija doista bude servis građana. Dug Županije se smanjuje, a programima pomoći građanima ne stvaramo nove obveze niti ikoga ugrožavamo, uzvratio je, između ostalog, Posavec.

Nadica Jelaš: Izvršenje 

proračuna skromnih 31 posto

Kad je riječ o županijskim financijama, Skupština je usvojila prve izmjene i dopune ovogodišnjeg županijskog proračuna. On je, s prvotno planiranih 128,250.235 kuna, smanjen na 126,155.992 kune.

Župan Posavec izrazio je uvjerenje da će do kraja godine proračun biti realiziran u potpunosti kako je planirano te istaknuo da Županija i dalje smanjuje dug iz prošle i ranijih godina. 

U brojkama - trenutni dug iznosi 37,000.000 kuna, a naslijedio je, kaže, 53,000.000 kuna.

Povećanje prihoda i daljnji optimizam u tom dijelu temelji na poreznoj politici koja je, kako je rekao, dala vjetar u leđa županijama - financijska odgovornost je veća, porezi i doprinosi uplaćuju se redovitije, a i gospodarska aktivnost je nešto pojačana.

U raspravu se uključilo više vijećnika. Nekoliko njih iznijelo je stav da se radi tek o „tehničkom“ rebalansu. SPD-ova Nadica Jelaš između ostalog je konstatirala da je proračun u prvih pola godine izvršen tek s 31 posto.

- Trebao je biti s 50 posto. Možda bi bilo bolje da je rebalans ponuđen za koji mjesec budući da u idućem razdoblju građanima na naplatu dolazi porez na cestovna motorna vozila, što je značajan proračunski prihod. Dobro je što se povećava broj zaposlenih, a nešto malo i plaće, što predstavlja veći priljev od poreza na dohodak. 

No, dok rastu izvorni prihodi županija, manje pomoći doznačuje država, napomenula je Jelaš. Zapitala se i „jesu li prava vremena za to“, komentirajući planirane rashode od 310.000 kuna za obnovu društvenih domova u nekoliko međimurskih mjesta. I ona se dotaknula „nabavke udžbenika“.

- Kad se odlučivalo o besplatnom prijevozu učenika, iznijeli smo stav da on nije potreban svima, već da u obzir treba uzeti socijalni kriterij. U takvoj situaciji, sad bismo dio sredstava mogli izdvojiti za udžbenike, poručila je.

Velimir Kelkedi

Izvor: 3090