Arhiva 05.12.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:59.

Učestale šumske krađe

Uz učestale šumske krađe, policija upozorava da je sječa u šumi zakonski regulirana – na neke osnovne odredbe u razgovoru s novinarima upozorio je Zdravko Kolarić, glasnogovornik PU međimurske. Zakonom o šumama propisano je da se u šumi mogu sjeći samo stabla koja su doznačena, kako se to kaže jezikom propisa o šumarstvu. Pod doznakom stabla smatra se odabir stabala za sječu koji su obavile stručne osobe, tako da se unaprijedi gospodarenje šumom i ona obnovi uz što manje troškove, a da se njena kvaliteta poveća. Doznaku stabala i u državnim, ali i u privatnim šumama obavljaju stručni ljudi Hrvatskih šuma - u Međimurju to znači čakovečke Šumarije. Zahtjev za doznakom stabala u privatnim šumama podnosi se u Šumariji, u Ulici Ante Stračevića 57, u Čakovcu. Uz obrazac koji se tamo popunjava, treba priložiti gruntovni izvadak, posjedovni list i kopiju katastraskog plana, ne starije od šest mjeseci. U slučaju da se traži sječa u šumi s više vlasnika, treba priložiti i izjavu o suglasnosti svih ostalih šumoposjednika, ovjerenu kod javnog bilježnika. Zahtjev za sječu može se podnijeti tijekom cijele godine, dok se doznaka obavlja u vrijeme vegetacije. Dozvola za sječu izdaje se šumoposjedniku i vrijedi tri godine. Postupak izdavanja je besplatan, ali se plaćaju prilozi uz zahtjev. Doznačena stabla su i posebno označena.
Reguliran je i promet drva, upozorio je Kolarić. Zakonom je određeno da drvo, i trupci i ono za ogrjev, moraju u prometu iz šuma i izvan šuma imati popratnicu koju izdaje Šumarija, a važi 24 sata. Šumarska roba, metrica i trupci veće dužine moraju biti i propisano obilježeni na presjeku trupca. Prerađena roba, kratko piljeni ogrjev i sl., mora uz račun-otpremnicu imati fotokopiju popratnice. Drvo s livada ili vlastitog dvorišta i vrta ne mora biti doznačeno, ali u prometu i ono mora imati popratnicu. Zakonom se za sječu drva bez popratnice i obilježbe predviđa i mjera oduzimanja predmeta, ne samo drva, već i sredstva krađe i prometa, istaknuo je Kolarić. Moguće je da, npr., traktor s prikolicom bude privremeno oduzet od počinitelja, a nije isključeno da to bude i trajno ako tako na kraju pravnog postupka odluči sud, upozorio je Kolarić. Ovakvih krajnjih mjera protiv drvokradica još nije bilo, ali treba znati što piše u zakonu, rekao je. Oduzimanja motornih pila koje su bile sredstvo krađe zato je već bilo, kaže Kolarić. Dio šumskih krađa je kriminal u čistom obliku, objašanjava. Naprosto se posiječe tuđe, ali je dobar dio u sivoj zoni, na rubu zakonite sječe, upozorio je Kolarić. Neki od onih koji idu u šumu kako bi po narudžbi vlasnika rušili drva znaju srušiti i susjedovo, za sebe, a ako budu uhvaćeni, pravdaju se da su se zabunili. Šumarska inspekcija i policija zato će s vremenom pojačavati nadzor poštivanja navedenih odredbi, a ima li se njih na umu, izgovor o “zabuni” bespredmetan je.

DRVOKRADICE IZ PARAGA

Policija je razriješila i četiri nedavne krađe drva na štetu čakovečke Šumarije - sve su počinili mještani Piškorovca. Tri idu na račun dvojca koji čine 40-godišnjak i 23-godišnjak koji su u razdoblju od 1. do 10. listopada u šumi Siget, kod Vularije porušili i ukrali više komada stabala raznih vrsta drva, ukupne drvne mase 2,26 kubičnih metara. Šteta koju su tu počinili procjenjuje na nekoliko tisuća kuna. U razdoblju od 10. listopada do 4. studenoga dva puta su u krađi drva bili u šumi kod Trnovca zvanoj Trnovec. Jednom su srušili više stabala raznih vrsta, ukupne drvne mase 6,93 kubičnih metara, a drugi put tri bagrema ukupne drvne mase 2,15 kubičnih metara. Šteta koju su počinili u ovoj šumi procjenjuje se na više tisuća kuna.
I drugi je dvojac iz Paraga (stari 27 i 40 godina) u razdoblju od 1. do 10. listopada na “poslu” bio kod Trnovca, u šumi zvanoj Donje Međimurje. Srušili su i ukrali nekoliko desetaka stabala sremze i vrbe, ukupne drvne mase 5,18 kubičnih metara, čime su Šumariju oštetili za više tisuća kuna. Svoj četvorici idu kaznene prijave.

Izvor: 3058