Arhiva 09.05.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 12:44.

UZ MAJČIN DAN: Žene - majke - političarke

Na internetskim stranicama i u tisku svojedobno je objavljen oglas jedne američke marketinške tvrtke “za najteži posao na svijetu”. Prijavile su se 24 osobe s kojima su obavljeni intervjui, a isječci razgovora stavljeni su na internet. Poslodavac je naglasio da se radi o poslu koji se radi 365 dana u godini, na raspolaganju se mora biti 24 sata, radi se uglavnom stojeći, traži se mobilnost, odgovornost, radi se bez godišnjeg odmora, bez plaće.
Svi su kandidati konstatirali kako je to “iznenađujuće puno”, “nehumano”, “nelegalno”, “previše”, “poput bolesnog vica”, “ludo”, “tko će vam to raditi besplatno”... Poslodavac je kandidatima rekao da taj posao u svijetu već rade stotine milijuna osoba. Te osobe su - majke. Kandidati su reagirali na različite načine (neki su i zaplakali), a svima je zajednička bila zahvalnost majkama na bezrezervnoj podršci i ljubavi.
Jedan od tih 365 dana u godini zove se njihovim, Majčinim danom, a obilježava se druge nedjelje u svibnju. Biti majkom u današnjem je vremenu izazovnije nego ikad jer briga o obitelji više nije jedini “posao” kojim se bave. Žene su danas djelatne, društveno angažirane, napredne, počesto ispred svog vremena. Ovaj put, o obiteljskoj i društvenoj ulozi majke i žene pitali smo političarke. Spajanje svih njihovih uloga iz perspektive promatrača može se učiniti teško razumljivim, pa smo gledišta žena - majki - političarki saznali od saborske zastupnice Nadice Jelaš (SDP) iz Strahoninca, načelnica općina Sveta Marija i Pribislavec - Đurđice Slamek (HSS) i Višnje Ivačić (HNS), zamjenice načelnika Općine Nedelišće Ivanke Novak (SDP) i potpredsjednice Općinskog vijeća u Goričanu Tatjane Ribić (SDP).

JELAŠ

Nadica Jelaš svoja razmišljanja iznosi na sljedeći način:
- Sasvim je sigurno da je socijaldemokratkinjama majčinstvo važno, ali to ne može i ne smije biti jedini apsekt putem kojeg se žena dokazuje i potvrđuje. Žene su odveć snažan i vrijedan društveni resurs da bi bile svedene na rađanje, brigu o kući i podizanje djece. Ženama se mora omogućiti da se potvrđuju i u profesionalnom smislu i društvenom angažmanu. Rado bih istaknula da je nama puno važnije da svakog od 365 dana u godini budemo angažirani, svi, kako bi se stvorili uvjeti da žene utječu i kreiraju ovaj svijet u onoj omjeri u kojoj su njegov sastavni dio. Ravnopravno kao i muškarci. Privatno se to može riješiti ravnomjernijom podjelom kućnih poslova i brige o djeci, a onda i kreiranjem društvene politike koja će tržište rada učiniti dostupnijim puno više nego što je to danas. Po meni, mjerama socijalne politike mora se osigurati da muškarci obvezno koriste roditeljski dopust, a ne da ga u Hrvatskoj koristi samo 1 posto očeva. Bilo bi jako dobro kad bi se mogle povećati porodiljne naknade. Nažalost, to sada još uvijek nije moguće, ali to svakako jest naša nakana. Nikad o svom političkom angažmanu nisam razmišljala na način - ili obitelj ili politika. Jedno ne isključuje drugo. Nisam za to. Možete biti i dobra majka i javno angažirana osoba. Imamo sjajne primjere među nama, poput ovogodišnje dobitnice županijske nagrade Zrinski Roberte Barat iz Murskog Središća. Iz osobne perspektive, smatram da sam dobra majka. Odgojila sam dvije prekrasne kćeri, Nikolinu i Tanju, koje su dobri članovi ovog društva, no, ne zaboravljam zeta ni Andreasa i unuke Marina i Vitu. Imala sam potrebu politički se angažirati da naprosto prokazujem neke stvari i ukazujem kako ih bolje riješiti. Često je bilo vrlo teško spojiti to sve, ali ne smije se odustati. Političarke drugim ženama moraju biti pozitivan primjer da se može pomiriti javni i obiteljski život. Ne bi se smjelo događati, a toga ima sve više, da se mlade žene ne odlučuju za majčinstvo ako su javno angažirane. Majčinstvo oplemenjuje i ženu kao političarku čini kompetentnijom i kompletnijom, zaključuje Nadica Jelaš.

IVAČIĆ

- S obzirom da sam u političke vode aktivno ušla 2009. godine, odmah sam u prvom mandatu uvidjela da se kao žena moram dvostruko dokazivati od mojih muških kolega. Uvijek sam sve poslove morala odrađivati pomnije. Uvela sam vlastitu taktiku u kojoj sve svoje posjete ministarstvima i institucijama obavljam s nekim od suradnika, a ne sama. Taj momenat pridonio je tome da se ženski pristup radu ozbiljno shvati. Primijetila sam da su nam muškarci površni i kad zapnu o problem koji ne žele riješiti - prepuste ga ženama. To se pokazuje i u našim lokalnim sredinama i na nacionalnoj razini. Znam primjere u kojima su muškarci naprečac donosili odluke, no, ja sam sve važne stvari dobro vagnula, prespavala i onda donosila odluku. Uz moj društveno-politički angažman, tu je, naravno, i onaj obiteljski. Moja je sreća što imam tri kćeri - Željku i blizanke Mateju i Darinu, pa kako su sad već odrasle, ja se s puno manje brige o njima mogu posvetiti poslu. Mogu se osloniti na njih u nebrojenim situacijama, no, moram reći da sam s tim što su njih čak tri - kompenzirala vlastiti društveni život kad su bile male. Naime, društvena sam, volim ljude, a ne volim statičnost. Kćeri su stasale u žene dobrih ljudskih i profesionalnih kvaliteta, pa iako blizanke traže posao, ne sumnjam u njih pošto su fakultete vrlo uspješno završile. Moj suprug Željko mi je desna ruka i rame. U teškim trenucima on je taj koji stane na loptu i daje mi savjete koji me iznenade. On je potpuno apolitičan. Pravi praktičar. Da me moja obitelj nije u cijelosti podržavala, pitanje je kako bih se nosila s brojnim izazovima u politici, prijetnjama koje sam doživljavala kad mi se suzio prostor kretanja i osobne slobode. Politika vam daje mogućnost da pomažete sredini u kojoj živite. Ženama koje razmišljaju o tome da se uključe u politiku mogu samo poručiti da ih trebamo. Nek se okušaju i nek ne odustaju, kaže Višnja Ivačić.

SLAMEK

Načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek određena je u svojim stavovima koje obrazlaže sljedećim:
- Žena ima genetske predispozicije za majčinstvo, i to ne samo građom tijela, već i emocionalno. Svojom tradicionalnom ulogom majke i supruge u smislu brige za djecu i dom, žene imaju uvid u neke probleme koje muškarci nemaju. Stoga smatram da žene u politiku unose različitosti interesa, kao što je briga za međuljudske odnose, bore se protiv nejednakosti i diskriminacije, unapređenja u području odgoja, prava djece, uključivanja žena u politiku. Pored toga, žene političarke su veći demokrati, izbjegavaju sukobe, kako bi očuvale dobre međuljudske odnose, spremne su na kompromise i suradnju. U politiku sam se uključila prije 18 godina kao općinska vijećnica, a zatim županijska. Stekla sam mnoga iskustva kao osoba i političarka. Sada sam na funkciji načelnice i politika mi je dala mogućnost da nešto promijenim, odnosno, učinim ono što smatram bitnim i prioritetnim. To moraju shvatiti i druge žene te se uključiti u politiku jer ona je oruđe kojim provodite dobre ideje. Srećom, u obitelji sam uglavnom uvijek imala razumijevanja, a imam ga i danas. Podržava me moj suprug, a i moje kćeri, što smatram iznimno važnim jer, u krajnjoj liniji, ja jesam žena. Pored toga, ja sam HSS-ovka, a nama je obitelj na prvom mjestu. Međusobnim pomaganjem sve se stigne, a čovjek s godinama shvati da nije najvažnije da mora svaki dan biti obrisana prašina ili usisana soba.

RIBIĆ

Potpredsjednica Općinskog vijeća Goričana Tatjana Ribić svoj osvrt započinje preporukom:
- Sigurno bih ženama preporučila da uđu u politiku. Uvijek i bez zadrške, i to baš zato što tipičnost žena oplemenjuju društveni rad. U politici sam od početka 1990-ih godina. Uviđam da ima žena koje se baš zbog obiteljskih obveza ne opredjeljuju za politiku, a zakon propisuje kvote na izbornim listama. Disproporcija kojoj svjedočimo ima uporište i u tradiciji, zato je važno da žene uključimo i educiramo u politici. Evo, u Goričanu smo samo nas dvije žene koje smo vrlo aktivne u političkom životu, a ostale su blizu, pomažu, ali ne žele se eksponirati. Ja trenutno ne radim, a dugo ni nisam radila jer su djeca bila mala. Suprug Josip je bio profesionalni nogometaš, a ja sam brinula o sinu Albinu i kćerki Ilariji jer smo puno putovali i mijenjali adrese, pa im je stabilnost uz majku bila neophodna. Angažirana sam i u ženskom nogometnom klubu i mažoretkinjama, a obiteljskih obveza ne nedostaje. No, podijelim ih sa suprugom koji je također bio u politici, pa razumije da to iziskuje prilično koncentracije. Djeca su nam sad porasla, pa to pojednostavljuje rasporede iako kod nas vrijedi običaj da djecu pričuvaju bake i djedovi. Neka žene ne budu u strahu, nek ih ne sputava vlastita uvjerenost da se bez njih doma ne može i nek se okušaju, pa tek onda procijene mogu li ostati u politici.

NOVAK

Potpredsjednica Općinskog vijeća Goričana Tatjana Ribić svoj osvrt započinje preporukom:
- Sigurno bih ženama preporučila da uđu u politiku. Uvijek i bez zadrške, i to baš zato što tipičnost žena oplemenjuju društveni rad. U politici sam od početka 1990-ih godina. Uviđam da ima žena koje se baš zbog obiteljskih obveza ne opredjeljuju za politiku, a zakon propisuje kvote na izbornim listama. Disproporcija kojoj svjedočimo ima uporište i u tradiciji, zato je važno da žene uključimo i educiramo u politici. Evo, u Goričanu smo samo nas dvije žene koje smo vrlo aktivne u političkom životu, a ostale su blizu, pomažu, ali ne žele se eksponirati. Ja trenutno ne radim, a dugo ni nisam radila jer su djeca bila mala. Suprug Josip je bio profesionalni nogometaš, a ja sam brinula o sinu Albinu i kćerki Ilariji jer smo puno putovali i mijenjali adrese, pa im je stabilnost uz majku bila neophodna. Angažirana sam i u ženskom nogometnom klubu i mažoretkinjama, a obiteljskih obveza ne nedostaje. No, podijelim ih sa suprugom koji je također bio u politici, pa razumije da to iziskuje prilično koncentracije. Djeca su nam sad porasla, pa to pojednostavljuje rasporede iako kod nas vrijedi običaj da djecu pričuvaju bake i djedovi. Neka žene ne budu u strahu, nek ih ne sputava vlastita uvjerenost da se bez njih doma ne može i nek se okušaju, pa tek onda procijene mogu li ostati u politici.

Izvor: 3080