Arhiva 18.04.2014. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 12:42.

Veliki uspjeh međimurskih matematičara

Od 2. do 4. travnja u Šibeniku je održano 55. državno natjecanje iz matematike na kojem je između 261 učenika bilo i sedmero međimurskih natjecatelja. Već sam plasman na državno natjecanje velik je uspjeh za svakog učenika i njegovog mentora jer za višu razinu treba prijeći odgovarajući prag, pa na natjecanju ne sudjeluju svi županijski prvaci, nego samo najbolji hrvatski matematičari. Natjecanje je održano u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Agencije za odgoj i obrazovanje te Hrvatskog matematičkog društva.
Najbolji rezultat postigao je najmlađi od njih sedmero, Martin Josip Kocijan, učenik 6. razreda OŠ Petar Zrinski Šenkovec, koji je postao državni prvak. Nakon što je županijski test riješio 100 posto, s jednakom uspješnošću riješio je zahtjevan test na državnom natjecanju, što je izvanredan uspjeh. Za natjecanje ga je pripremala mentorica Jasmina Trupković. Martin Josip prvi je put postao državni prvak iz matematike, nakon što je prije dva tjedna u Primoštenu treću godinu zaredom pobijedio na državnom natjecanju iz informatike.
Izvrstan uspjeh ostvario je i Lukas Novak iz 1.r. Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec (mentorice Štefanija Požgaj i Tamara Srnec) koji je u A varijanti osvojio drugo mjesto te postao viceprvak. Riječ je o učeniku koji iza sebe već ima niz prvih mjesta na raznim natjecanjima iz znanja.
Od ostalih sudionika, Filip Vinković, učenik 7.r. OŠ Sveti Martin na Muri (mentorica Anica Karlovčec), osvojio je 8. mjesto i pohvalu, a Karla Mesarek, učenica 7.r. OŠ Podturen (mentorica Milena Mikulčić), 16. mjesto. Od srednjoškolaca u kategoriji A varijante, Stjepan Požgaj iz 2.r. Gimnazije Čakovec (mentori Nina Mikolaj Varga i Dragan Mrla) ostvario je 12. mjesto, Andrija Drk iz 4.r. Gimnazije Čakovec (mentorica Tamara Srnec) 9. mjesto, a u kategoriji B varijante Ines Horvat iz 4.r. Gimnazije Čakovec (mentor Miljenko Blažeka) osvojila je 10. mjesto i pohvalu.